|
Na společné cestě
Hlavní stránka>Pro média>Tiskové zprávy>2009>Nedokončený železniční uzel Žilina Teplička se dočká své revitalizace

2009

« Zpět na seznam

14. 7. 2009

Nedokončený železniční uzel Žilina Teplička se dočká své revitalizace

Žilina (14. července) - Slavnostním podpisem smlouvy byla dnes zahájena revitalizace nákladního železničního uzlu v katastru slovenských obcí Teplička nad Váhom, Žilina a Varín. Projekt v hodnotě přesahující 120 mil. EUR realizuje EUROVIA CS, a.s. Investorem projektu je Železnice Slovenské republiky.

Stavba má trvat do listopadu 2011. Jejím cílem je zlepšit situaci nedobudovaného železničního uzlu z 80. a 90. let minulého století.

„Revitalizace železničního uzlu Žilina Teplička je pro nás jedním z nejvýznamnějších projektů letošního roku. Zvlášť v situaci, kdy se v České republice stále častěji hovoří o zpomalení či zastavení některých projektů výstavby dopravní infrastruktury. Realizace tohoto díla je pro nás zároveň potvrzením pozice lídra v česko-slovenském regionu,“ uvádí Ing. Martin Borovka, generální ředitel společnosti EUROVIA CS.

Po úpravách bude moci v daném úseku vzrůst frekvence nákladní železniční dopravy. Její efektivnost pak zvýší sloučení řízení a koordinace dopravy ze stanic Žilina a Vrútky do jednoho místa. Během stavby dojde také k modernizaci železničních zařízení.

„V rámci stavby se upraví zemní těleso v celé stanici, zmodernizuje se více než 35 kilometrů kolejí včetně 100 výhybek, trolejového vedení a zabezpečovacího a oznamovacího zařízení. Opraveny budou také čtyři železniční mosty, provozní budovy a komunikace uvnitř areálu,“ specifikuje hlavní obsah prací Ing. Petr Dohnálek, ředitel závodu EUROVIA CS.
Projekt počítá také s vybudováním vodovodního řadu z vodního zdroje Gbeľany a kanalizace.

 

Základní informace o stavbě:
Název stavby: ŽSR, Žilina Teplička zriaďovacia stanica, 2.stavba, 2.etapa
Lokalita: Žilinský kraj, Slovensko
Investor: Železnice Slovenskej republiky, Generálne riaditeľstvo
Zhotovitel: EUROVIA CS, a.s.
AŽD Praha s.r.o.
Automatizácia železničnej dopravy, a.s.
ELZA – Elektromontážny závod Bratislava a.s.
Projektant: PRODEX spol. s r.o.
Zahájení stavby: červenec 2009
Dokončení stavby: listopad 2011

Soubor ke stažení

Novinky

10. 5. 2018

Na D1 půjdou o víkendu k zemi hned dva nadjezdy najednou

Praha, 10. května 2018 – Řidiče na dálnici D1 čeká omezení dopravy. O víkendu 12. – 13. května dojde k demolici dvou nadjezdů, a to v km 86 a 89. Dané práce si vyžádají kompletní vyloučení dopravy na dálnici D1 v době 12. května od 19hod do 13. května 9 hod. Práce provede EUROVIA CS pro ŘSD ČR.
více zde

13. 4. 2018

Mimořádný úspěch stavby dálnice D3 Žilina (Strážov) – Žilina (Brodno)

Stavba dálnice D3 Žilina (Strážov) – Žilina (Brodno) byla mimořádně úspěšná na letošním udílení slovenských cen Stavba roku. Získala hned tři ceny včetně…
více zde