|
Na společné cestě
Hlavní stránka>Pro média>Tiskové zprávy>2009>Nedokončený železniční uzel Žilina Teplička se dočká své revitalizace

2009

« Zpět na seznam

14. 7. 2009

Nedokončený železniční uzel Žilina Teplička se dočká své revitalizace

Žilina (14. července) - Slavnostním podpisem smlouvy byla dnes zahájena revitalizace nákladního železničního uzlu v katastru slovenských obcí Teplička nad Váhom, Žilina a Varín. Projekt v hodnotě přesahující 120 mil. EUR realizuje EUROVIA CS, a.s. Investorem projektu je Železnice Slovenské republiky.

Stavba má trvat do listopadu 2011. Jejím cílem je zlepšit situaci nedobudovaného železničního uzlu z 80. a 90. let minulého století.

„Revitalizace železničního uzlu Žilina Teplička je pro nás jedním z nejvýznamnějších projektů letošního roku. Zvlášť v situaci, kdy se v České republice stále častěji hovoří o zpomalení či zastavení některých projektů výstavby dopravní infrastruktury. Realizace tohoto díla je pro nás zároveň potvrzením pozice lídra v česko-slovenském regionu,“ uvádí Ing. Martin Borovka, generální ředitel společnosti EUROVIA CS.

Po úpravách bude moci v daném úseku vzrůst frekvence nákladní železniční dopravy. Její efektivnost pak zvýší sloučení řízení a koordinace dopravy ze stanic Žilina a Vrútky do jednoho místa. Během stavby dojde také k modernizaci železničních zařízení.

„V rámci stavby se upraví zemní těleso v celé stanici, zmodernizuje se více než 35 kilometrů kolejí včetně 100 výhybek, trolejového vedení a zabezpečovacího a oznamovacího zařízení. Opraveny budou také čtyři železniční mosty, provozní budovy a komunikace uvnitř areálu,“ specifikuje hlavní obsah prací Ing. Petr Dohnálek, ředitel závodu EUROVIA CS.
Projekt počítá také s vybudováním vodovodního řadu z vodního zdroje Gbeľany a kanalizace.

 

Základní informace o stavbě:
Název stavby: ŽSR, Žilina Teplička zriaďovacia stanica, 2.stavba, 2.etapa
Lokalita: Žilinský kraj, Slovensko
Investor: Železnice Slovenskej republiky, Generálne riaditeľstvo
Zhotovitel: EUROVIA CS, a.s.
AŽD Praha s.r.o.
Automatizácia železničnej dopravy, a.s.
ELZA – Elektromontážny závod Bratislava a.s.
Projektant: PRODEX spol. s r.o.
Zahájení stavby: červenec 2009
Dokončení stavby: listopad 2011

Soubor ke stažení

Novinky

3. 7. 2018

EUROVIA CS zahájí práce na I/35 v Koutníkově ulici v Hradci Králové

V Koutníkově ulici v Hradci Králové na I/35 začnou 9. července opravy. Práce si vyžádají dopravní opatření v místě. Opravu silnice provede EUROVIA CS pro ŘSD ČR do září 2018.
více zde

28. 6. 2018

Rozsáhlá rekonstrukce Dlouhé ulice skončila o několik týdnů dříve

Rozsáhlá rekonstrukce Dlouhé ulice v Plzni skončila o několik týdnů dříve před plánovaným termínem a již slouží řidičům. Po úpravách v místě …
více zde